תפריט

זיכוי בעד ילדים נטולי יכולת

כל אזרח עובד במדינת ישראל נדרש בתשלום למס הכנסה. ההתחשבנות בין אזרח במדינה לבין רשות המסים, מבוצע בבדיקה לאורך שנה קלנדרית שלמה. נתונים אישיים של כל אזרח עובד מאפשרים לו לקבל הטבות או הקלות שונות, ועל פי נתונים אלה, נקבעים שיעורי תשלומי המסים שלו.

מהי נקודת זיכוי במס?

שווי נקודת זיכוי בשנת המס 2018 הינה ע"ס 2,592 ₪, להלן טבלה מרכזת לכל השנים.

כל נקודת זיכוי מתורגמת לכסף במונחי מסים, חשוב לציין – לאנשים שמגיעים לרף המס.

נקודת המוצא הינה שמשלמים מס מהשקל הראשון להכנסה, כאשר בבסיס החישוב נהנים מנקודות זיכוי שהמדינה מעניקה לגבר ואישה  ע"ס 2.25 ו – 2.75 בהתאמה.

מה שאומר, על סמך ברירת המחדל, ללא נקודות זיכוי נוספות, כדוגמת הורה במשפחה חד הורית, הכנסה ברוטו חודשית של אישה וגבר שתעמוד ע"ס 4,860 ₪ ו – 5,940 ₪ בהתאמה, לא תחויב במס, כתוצאה ישירה של "שימוש" בנקודות זיכוי שהמדינה מעניקה.

 

המשמעות של ילד נכה או נטול יכולת

אוכלוסיית הזכאים לקצבה מחולקת לשלוש קבוצות:

נטולי יכולת הסובלים משיתוק, מעיוורון או מפיגור שכלי – ילד המשותק באחד מגפיו, או שרופא הצהיר לגביו שנולד בלי אחת מגפיו או שנכרתה; ילד אשר הוכר כעיוור על ידי רופא עיניים; מפגר הינו ילד שאובחן כסובל מפיגור שכלי על ידי רופא מומחה (נוירולוג או רופא מומחה להתפתחות הילד).

נטולי יכולת הסובלים מפיגור התפתחותי עקב לקומת למידה חמורה – ילד שהופנה למסגרת לחינוך מיוחד על ידי ועדת השמה יחשב כמי שיש לו לקות למידה חמורה במיוחד וייחשב ל"נטול יכולת". במקרה זה, על מנת לקבל את הזכאות מספיק להמציא מסמך "הודעה להורים על החלטת ועדת השמה".  

נטולי יכולת הסובלים מפיגור התפתחותי עקב מחלה קשה – ילד שהוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כזכאי ל"גמלת ילד נכה" ומתקבלת בגינו גמלה ייחשב ל"נטול יכולת". ישנם מקרים בהם הילד שוהה במוסד בשל המחלה הקשה או מקבל סיוע כגון גמלת ניידות, ולכן ביטוח לאומי אינו מעניק את הזכאות למרות שמכיר בה. בכל הקשור למס, הילד נחשב ל"נטול יכולת".

כמה נקודות זיכוי מקבלים בעד ילד "נטול יכולת"?

והזכאות ניתנת גם בעבור ילדים בוגרים מעל גיל 18 העונים לתנאים דומים. הטבת המס תעמוד בגובה של 2 נקודות זיכוי לאחד ההורים, ונקודות זיכוי אלה יצטרפו לנקודות הבסיסיות שניתנות לכל אזרח עובד במדינת ישראל – אישה 2.75 נקודות זיכוי, גבר 2.25 נקודות זיכוי.

איך מתבצע העדכון על מצבו של הילד?

בכל תחילת שנה קלנדרית, נדרש עובד למלא טופס 101, המשפיע על ניכויי השכר שלו ובכלל זה מס הכנסה. בטופס זה, יש לסמן את הסעיף הרלוונטי הנוגע למצב הילדים. בנוסף, יש למלא את טופס 127 ואת טופס 116 א. לצורך קבלת נקודות הזיכוי, יש לשמור מסמכים רפואיים שונים אשר מעידים על מצבו של הילד ולוודא שמופיעים בהם המינוחים אותם בוחנים פקידי השומה.

החזרי מס במשרד ביטן את ביטן – רואי חשבון

במסגרת שירותי משרד רו"ח ביטן את ביטן, אנו מציעים שירות של החזרי מס לשכירים, תוך ליווי אישי, מקצועיות ועם אפשרות להעלאת טפסים באופן מקוון.

להצטרפות לדף הפייסבוק העסקי ביטן את ביטן – רואי חשבוןלחץ כאן.

להצטרפות לקבוצת פייסבוק האחים ביטן, להעלאת נושאים לדיון ונושאים שחשוב לדעת ולדבר עליהם, לחץ כאן.

להצטרפות לעמוד אינסטגרם האחים ביטן, ביטן את ביטן – רואי חשבון, לחץ כאן.

 

לפרטים נוספים ו/או שאלות והבהרות נוספות ניתן לפנות לאבי ביטן, רו"ח ו/או רון ביטן, רו"ח ממשרדנו.

*** המידע מנוסח בלשון זכר, אך מיועד לנשים וגברים כאחד ***

שימוש במידע המקצועי באתר הינו על אחריות המשתמש בלבד ואינו מהווה תחליף ליעוץ ו/או חוות דעת.

משרד ביטן את ביטן – רואי חשבון, ישמח לסייע לך בכל שלב, ליצירת קשר עם משרדינו לחץ כאן