תפריט

פטור חד פעמי ממס שבח על 2 דירות

מס שבח מוטל על מכירת זכות מקרקעין. השבח הוא ההפרש שבין עלות הרכישה של הנכס לבין התמורה בעת המכירה, בניכוי הוצאות מוכרות אשר הוצאו לצורך הרכישה/המכירה וההשבחה שלו. כחלק מההוצאות כאמור לעיל, יש להתייחס להוצאות פחת שנגזרות לפי סוג הנכס עצמו, לכל נכס קיים אחוז פחת ספיציפי.

פועל יוצא מכך, אדם אשר קנה נכס במהלך השנים וערך הנכס עלה, יידרש בתשלום מס שבח כאשר ימכור את הנכס, על כך שהפיק ממנו רווח/שבח.

כיצד ניתן להגיע לפטור חד פעמי על מכירה של 2 דירות?

החוק מאפשר מכירה של 2 דירות בפטור ממס שבח במטרה לרכוש דירה שלישית. כדי לקבל את הפטור, יש למכור את דירות המגורים בתוך שנה, כשהסכום הכולל שלהן לא עולה על מיליון וחצי ₪. בנוסף, יש לרכוש את הדירה השלישית כ-שנה לפני מכירת הדירה השנייה או כ-שנה לאחריה, בסכום השווה ל-75% לפחות משווי 2 הדירות שנמכרו. הפטור הינו חד פעמי וניתן למי שבבעלותו 2 דירות בלבד.

תנאים נוספים לקבלת הפטור

  • כל התא המשפחתי – בן זוג, בן זוג ידוע בציבור וילדים עד גיל 18, נחשבים למוכר אחד. כלומר, אם לבן/בת הזוג או למי מהילדים שמתחת לגיל ל18 ישנה דירה על שמו, היא תיחשב כדירה שלישית והפטור לא יחול במקרה זה.
  • בעבור דירה שנתקבלה במתנה יש להמתין תקופת צינון טרם מכירתה וקבלת הפטור – דירה שלא שימשה דרך קבע למגורי מקבל המתנה תמתין בתקופת "צינון" של 4 שנים, ואילו בדירה ששימשה דרך קבע למגורי מקבל המתנה תהיה תקופת "צינון" של 3 שנים. גם אם לפחות מחצית ממחיר הדירה נתקבל במתנה בתוך שלוש שנים שקדמו לרכישתה, תיחשב הדירה כאילו התקבלה במתנה במלואה ויחולו עליה הוראות תקופת ה"צינון".
  • מוכר שקיבל את הדירה במתנה לפני שמלאו לו 18, תקופת ה"צינון" תחל עם הגיעו לגיל 18.

פטור ממס שבח/החזר מס שבח במשרד ביטן את ביטן – רואי חשבון

אנו מציעים שירות, הכוונה מקצועית בנושא חישוב מס השבח, וכן ביצוע החזר מס שבח לעסקאות שבוצעו, מס שבח, תוך ליווי אישי ומקצועיות ומעל הכל אמינות.

להצטרפות לדף הפייסבוק העסקי ביטן את ביטן – רואי חשבוןלחץ כאן.

להצטרפות לקבוצת פייסבוק האחים ביטן, להעלאת נושאים לדיון ונושאים שחשוב לדעת ולדבר עליהם, לחץ כאן.

להצטרפות לעמוד אינסטגרם האחים ביטן, ביטן את ביטן – רואי חשבון, לחץ כאן.

 

לפרטים נוספים ו/או שאלות והבהרות נוספות ניתן לפנות לאבי ביטן, רו"ח ו/או רון ביטן, רו"ח ממשרדנו.

*** המידע מנוסח בלשון זכר, אך מיועד לנשים וגברים כאחד ***

שימוש במידע המקצועי באתר הינו על אחריות המשתמש בלבד ואינו מהווה תחליף ליעוץ ו/או חוות דעת.

משרד ביטן את ביטן – רואי חשבון, ישמח לסייע לך בכל שלב, ליצירת קשר עם משרדינו לחץ כאן