תפריט

פטור ממס שבח

מס שבח מוטל על מכירה של זכות במקרקעין. השבח הוא ההפרש שבין עלות הרכישה של הנכס לבין התמורה בעת המכירה, בניכוי הוצאות מוכרות אשר הוצאו לצורך הרכישה/המכירה וההשבחה שלו. כחלק מההוצאות כאמור לעיל, יש להתייחס להוצאות פחת שנגזרות לפי סוג הנכס עצמו, לכל נכס קיים אחוז פחת ספיציפי.

פועל יוצא מכך, אדם אשר קנה נכס במהלך השנים וערך הנכס עלה, יידרש בתשלום מס שבח כאשר ימכור את הנכס, על כך שהפיק ממנו רווח/שבח.

כיצד ניתן להגיע לפטור ממס שבח?

אין ספק שכשמדובר בעסקה בשווי של מיליוני שקלים, המס שנדרש לשלם יהיה משמעותי ביותר. כיום, מס השבח במכירה של נכס עומד על 25%. כדי לקבל פטור ממס שבח, ראשית יש לעמוד בתנאי ראשוני והוא מכירה של "דירת מגורים מזכה" –על פי חוק, דירת מגורים מזכה זוהי דירה שבנייתה כבר הסתיימה, שבעל הזכויות בה הינו אדם פרטי ולא חברה וכן שהדירה משמשת למגורים או מיועדת לכך. לאחר מכן, יש לעמוד באחד מהתנאים הבאים:

  • מוכר דירת מגורים מזכה אשר ברשותו דירה אחת, ולא היו ברשותו בעת ובעונה אחת יותר מדירת מגורים אחת בארבע השנים שקדמו למכירה הנוכחית וכן הוא ולא ביצע מכירה של דירה בפטור ממס בשמונה עשר החודשים האחרונים. פטור זה מגיע עם הקלה מסוימת, כיוון שלעיתים אדם קונה דירה חדשה עוד בטרם מכר את דירתו הקודמת, ולכן מחזיק ב-2 דירות בו זמנית. לכן, נקבע כי אדם שרכש דירת מגורים נוספת במהלך השנה שלפני מכירת הדירה הישנה שברשותו, עדיין יהיה זכאי לפטור ממס במידה וימכור את דירתו הישנה בתוך שנה ממועד רכישת הדירה החדשה.
  • אדם אשר קיבל דירה מגורים מזכה בירושה והוא בן זוגו של המוריש או צאצא שלו (או בן זוג של צאצא). בפטור זה, זכאותו של המוריש תועבר אל היורש. כלומר, במידה ובעל הדירה המוריש היה זכאי לפטור מס בהתאם לתנאים המובאים, יהיה זכאי לכך גם יורש הדירה. כל זאת, מתייחס לנתונים ביום מכירת הדירה ולא ביום פטירת המוריש.
  • תושב ישראל שמכר דירת מגורים מזכה והשתמש בפטור, רשאי למכור דירת מגורים מזכה נוספת בפטור, במידה ושתי העסקאות בוצעו בתוך שנה, כאשר הסכום הכולל שלהן לא עלה על מיליון וחצי שקלים ובתנאי שהמוכר רכש בשנה שלפני מכירת הדירה השניה או שנה לאחריה דירת מגורים אחת בסכום השווה ל-75% אחוז משווי שתי הדירות שנמכרו. השימוש בפטור זו הינו נדיר יחסית והוא ניתן באופן חד-פעמי לכל מוכר.

מתי לא ניתן לקבל פטור ממס שבח?

יחד עם זאת, ישנם מקרים חריגים בהם פטור ממס שבח נשלל, כדוגמת דירת מגורים שנתקבלה במתנה וכן מכירה של דירה אשר המחיר שלה מושפע מכך שהיא כוללת זכויות בניה נוספות. החזרי מס שבח הינם נפוצים יחסית ונובעים ממקרים שונים, כדוגמת חישוב מס שלא נתן ביטוי להכנסות המוכרות בשנת המכירה, חישוב מס שבח שלא נתן ביטוי להפסדי הון הניתנים לקיזוז כנגד שבח מקרקעין וכן חישוב מס שבח שלא נתן ביטוי לנקודות הזיכוי בשנת המכירה ועד 3 השנים שקדמו לה.

תחום פטור ממס שבח מורכב מנושאים רבים, כדוגמת חישוב מס שבח, פריסת מס שבח, הגדרת "דירת מגורים מזכה" ועוד, עליהם ניתן לקרוא באתר.

פטור ממס שבח / החזר מס שבח במשרד ביטן את ביטן – רואי חשבון

במסגרת שירותי משרד רו"ח ביטן את ביטן, אנו מציעים שירות של פטור מס שבח, תוך ליווי אישי, מקצועיות ועם אפשרות להעלאת טפסים באופן מקוון.

להצטרפות לדף הפייסבוק העסקי ביטן את ביטן – רואי חשבוןלחץ כאן.

להצטרפות לקבוצת פייסבוק האחים ביטן, להעלאת נושאים לדיון ונושאים שחשוב לדעת ולדבר עליהם, לחץ כאן.

להצטרפות לעמוד אינסטגרם האחים ביטן, ביטן את ביטן – רואי חשבון, לחץ כאן.

 

לפרטים נוספים ו/או שאלות והבהרות נוספות ניתן לפנות לאבי ביטן, רו"ח ו/או רון ביטן, רו"ח ממשרדנו.

*** המידע מנוסח בלשון זכר, אך מיועד לנשים וגברים כאחד ***

שימוש במידע המקצועי באתר הינו על אחריות המשתמש בלבד ואינו מהווה תחליף ליעוץ ו/או חוות דעת.

משרד ביטן את ביטן – רואי חשבון, ישמח לסייע לך בכל שלב, ליצירת קשר עם משרדינו לחץ כאן